ASWAGANDHA

Aswagandha a odchudzanie

Ashwandha a odchudzanie

Ashwagandha – na nowo docenione zioło poprawiające zdolności adaptacyjne organizmu.

Ashwagandha to roślina od setek lat wykorzystywana przez starohinduską sztukę leczenie. Należy do grupy adaptogenów, czyli ziół wspierających odporność organizmu, stosowanych w stanach wyczerpania, stresu. Badania naukowe potwierdzają, że obniża poziom kortyzolu poprawiając zdolność organizmu do wysiłku, zwiększając tolerancję na stres. Ashwaganda została w ostatnich latach doceniona przez branżę suplementacyjną szczególnie ze względu na obniżanie poziomu kortyzolu, który w zbyt dużej ilości utrudnia osiąganie efektów treningowych, szczególnie w zakresie budowania siły i masy mięśniowej. Jednak ashwagandhę powinny także docenić osoby odchudzające się ze względu na jej wpływ na kortyzol i poziom cukru (glikemia).

Ashwagadha odchudza ponieważ  obniża poziom kortyzolu

Nadmiar tego hormonu jest nie tylko wrogiem anabolizmu ale także skutecznego odchudzania. Długotrwałe wydzielanie kortyzolu w zbyt dużych ilościach stymuluje odkładanie tkanki tłuszczowej! Co gorsze tkanka ta odkłada się w okolicach torsu i brzucha, co jest równoznaczne z rozwojem najgorszego rodzaju otyłości – centralnej (ryzyko stłuszczenia narządów wewnętrznych). Ashwaganda obniżając syntezę kortyzolu zmniejsza tendencje do kumulowania nowej tkanki tłuszczowej. Współczesny człowiek wystawiony jest na obecność permanentnego stresu, który trwale odbija się na gospodarce hormonalnej. Nie tylko wówczas dramatycznie spada poziom głównych hormonów anabolicznych jak testosteron, ale także prym zaczyna wieść kortyzol. Jeżeli więc od dłuższego czasu bezskutecznie testujesz kolejne kuracje odchudzające, zastanów się czy twój organizm jest przygotowany do tego wyzwania hormonalnie. Jeżeli od rana do wieczora towarzyszy ci kortyzol to będzie on przekreślał powodzenie działań podejmowanych na polu odchudzania. Najpierw zadbaj o swoją równowagę hormonalną, obniż poziom kortyzolu, popraw siły witalne organizmu stosując Ashwaganhę. Działanie Ashwagandy w zakresie wspomagania odchudzania wynika również z pozytywnego wpływu tego zioła na poziom cukru.

Ashwagandha odchudza gdyż reguluje poziom cukru

Nadmierne kumulowanie zbędnej tkanki tłuszczowej wynika często z błędów żywieniowych doprowadzających do nieustannej huśtawki poziomu cukru (glikemii). Nieregularne spożywanie nadmiernych ilości prostych węglowodanów, doprowadza do występowania częstych hiperglikemii (przecukrzenie), które stymulują lipogenezę (synteza tłuszczu). Po każdej hiperglikemii niestety następuje hipoglikemia (niedocukrzenie), w czasie której sięgamy po szybko zaspakajające głód słodkie przekąski. Taka niestabilna glikemia to najlepsze podłoże dla budowania nowych zasobów tłuszczowych. Efektem tego niezdrowego procesu jest nie tylko stymulowanie syntezy tłuszczu, ale także zwiększone wydzielanie kortyzolu, który jeszcze bardziej przysparza nam zbędnych kilogramów. Ashwagandha okazuje się nie tylko redukować poziom kortyzolu, ale także stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko występowania hiper i hipoglikemii zachęcających do odkładania tłuszczu.

Coraz więcej osób, mimo przestrzegania zdrowych zasad żywienia, uskarża się na problemy w zakresie stabilności glikemicznej. Jeżeli przestrzegasz diety, a i tak co chwilę dopada cię ochota na coś słodkiego, albo niewspółmiernie szybko po spożyciu posiłku robisz się znów głodny, oznaczać to może problemy w zakresie gospodarki węglowodanowej. Wówczas szczególnie wskazane będzie stosowanie ashwagandhy ze względu na jej wpływ stabilizujący na glikemię.

Pamiętaj, skuteczne odchudzanie to nie jest efekt prostego deficytu kalorycznego. Organizm musi być przygotowany do tego w zakresie wrażliwości na węglowodany oraz równowagi hormonalnej. W obu tych zakresach organizm wspomoże Ashwagandha.