"NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE DZIEWCZYNY" - OWSZEM, ALE DZIŚ TO JUŻ NIE WYSTARCZY...

Rola witamin

Jesteś świadomy jak ważne jest dostarczenie dobowej porcji pełnowartościowego białka. W twojej lodówce jest zawsze porcja piersi z kurczaka, świeże jaja. Poza tym uzupełniasz dietę wysoce przyswajalnymi odżywkami proteinowymi. 

Człowiek, żyjący w dzisiejszych czasach powinien zadbać o odpowiednie "witaminowe doładowanie". Dlaczego? To proste, nie jest w stanie dostarczyć wraz z dietą odpowiedniej ich ilości, biorąc pod uwagę styl jego życia, którego głównym wyznacznikiem jest pośpiech, niezbyt zdrowe nawyki żywieniowe. Tak, to prawda, kiedyś ludzie normalnie funkcjonowali bez żadnych suplementów witaminowych, dziś jednak sytuacja diametralnie zmieniła się.
Czytamy w tablicach żywieniowych, że określony owoc dostarcza nam np. 1 g witaminy C. Tak, to może jest prawda, ale tylko tuż po jego zerwaniu. Jednak czas, jaki upłynie zanim trafi on na nasz talerz, może spowodować spore jej ubytki (procesy sortowania, wystawienie na warunki nasłonecznienia, mrożenie...), albo znacznie obniżyć przyswajalność. Analogicznie oddziałują różne procesy stosowane w przemyśle spożywczym oraz sposób przechowywania produktów w warunkach domowych. Przedstawmy to na przykładzie produkcji pieczywa. Białe pieczywo, otrzymywane jest z wysoce oczyszczonych ziaren zbóż, z których usunięto łuskę, bogatą w witaminy z grupy B oraz witaminę E ( w następstwie tych procesów z ziaren pszenicy usuwane jest około 80% zawartości witamin B!).

zdj

 

Tak samo dzieje się przypadku ryżu (ten nieoczyszczony zupełnie - brązowy, charakteryzuje się wyższą zawartością witamin) i innych rodzajów kasz (gruboziarniste maja więcej witamin i składników mineralnych). Procesy oczyszczania ziaren zbóż nie tylko pozbawiają je witamin ale i znacznej ilości białka, błonnika. To, co kupujemy w sklepie to produkty łatwo przyswajalne, ale wyjałowione z wielu mikroskładników. Rynek nastawiony na długie terminy przydatności do spożycia zubaża naturalne pożywienie o witaminy oraz inne cenne składniki. Ich miejsce zajmują: tłuszcze trans, cukier, konserwanty, polepszacze.....
Przeciwnicy stosowania suplementów diety powiedzą, że to nonsens, że kiedyś ludzie nie używali takich preparatów i żyli długo. Tak, to oczywiście prawda!!!! Ale wtedy nie jeździło tyle samochodów, które wydzielały spaliny, cywilizacja nie znajdowała się na tak zaawansowanym etapie, a za każdym rogiem nie czyhał bar z fast foodami.

zdj

 

Człowiek ciężko trenujący, przestrzegający rygorystycznej diety, z której eliminowane są pewne rodzaje pokarmów, będzie potrzebował jeszcze większej dostawy witamin. Wysiłek fizyczny zmienia zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe, a co za tym idzie także na witaminy. Tak, jak odmienne jest zapotrzebowanie na witaminy człowieka chorego i zdrowego, tak i organizm poddawany systematycznemu wysiłkowi będzie domagał się innych dawek tych mikroskładników niż "przeciętnego zjadacza chleba".
KILKA WITAMINAMINOWYCH FAKTÓW
Witaminy dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Ta informacja powinna być cenna jeżeli zależy nam na wysokiej przyswajalności witamin (nośnikiem pierwszej będzie tłuszcz, drugiej woda).
To, do czego są niezbędne nam witaminy wynika z roli, jaką pełnią one w naszym organizmie:

 

WITAMINY W ROLI PREKURSORÓW ENZYMÓW
Rzadko kto jest świadomy jak ważną funkcję spełniają enzymy w naszym organizmie. Zazwyczaj kojarzymy je z maleńkimi cząsteczkami, które pomagają trawić dostarczaną masę pokarmową. Oczywiście to tylko wycinek zakresu pracy enzymów. Są one bowiem biokatalizatorami, umożliwiającymi zachodzenie różnych procesów w organizmie.

zdj

Bez ich udziału nie mogłyby zachodzić m.in. następujące procesy:


Osoba ćwicząca będzie potrzebować więcej tych biokatalizatorów chociażby ze względu na szybsze tempo zużywania enzymów warunkujących procesy energetyczne na poziomie komórkowym. Dieta z zwiększoną ilością białka także będzie wymagać zwiększonych dawek określonych witamin.

2. Funkcja antyoksydantów - chronią przed szkodliwymi następstwami działań wolnych rodników - tu mowa o witaminach z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach oraz witaminie C.

zdj


WITAMINY W ROLI ANTYOKSYDATNÓW
Witaminy te będą związane z ochroną organizmu przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to "wybrakowane" atomy tlenu, pozbawione jednego elektronu (przypominamy: w atomie jest jądro, wokół którego krążą elektrony). Niestety mimo, że nie są pełnowartościowe, nie potrafią długo usiedzieć w jednym miejscu i penetrują cały organizm, szukając potencjalnego dawcy brakującego elektronu. Gdy już znajdą, zabierają element, którego im brakuje. Ale na tym nie koniec. Działanie wolnych rodników jest jak reakcja łańcuchowa..... nie można jej powstrzymać, ich ciągle przybywa.

Dlaczego osoby regularnie trenujące są szczególnie narażone na powstawanie wolnych rodników:

 

Oto, jakie niecne czyny można przypisać wolnym rodnikom:

 

Nie wspominając już o możliwości uszkodzenia informacji genetycznej zapisanej w komórce, która może stać się przyczyną powstawania nowotworów.
Jeżeli należysz do grona intensywnie ćwiczących osób widzisz, że powinieneś dysponować bronią, która uchroni cię przed zagrożeniem wolnych rodników. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) dostarczą wolnym rodnikom brakującego elektronu, odbierając im tym samym niszczycielską moc. I w tej kwestii niezawodne okazują się określone witaminy: E, C, A.

Poza pełnieniem tych dwóch funkcji każda z witamin ma swoją "działkę" i nieco odmienną charakterystykę. Przyjrzyjmy się nieco wnikliwiej wybranym witaminom. W punkcie "Uwagi" znajdziecie przydatne informacje dotyczące czynników mogących obniżać przyswajalność witamin. Podane normy dziennego zapotrzebowania dotyczą osób dorosłych i w przypadku osób ćwiczących mogą być nieco wyższe.
Do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: A, D, E, K. Absorpcję wszystkich tych witamin będzie zwiększać obecność tłuszczu pokarmowego. Przyjrzyjmy się trzem pierwszym witaminom z tej grupy:

 

 

 

 

Teraz krótko o grupie witamin rozpuszczalnych w wodzie (tworzą ją: witaminy grupy B, witamina C, PP, kwas pantotenowym, kwas foliowy). Przedstawimy najpierw witaminę C, ze względu na jej silne właściwości antyutleniające, a następnie zwięzły opis witamin z grupy B.

zdj


 

 

Kiedy przyjmować witaminy?
Zawsze w czasie lub po posiłku. Witaminy przyjmowane np. na czczo "przelatują" dosłownie przez przewód pokarmowy, nie będąc wchłoniętymi. Przyjmując witaminy wraz z posiłkiem wydłużamy ich czas kontaktu z błoną jelita cienkiego - miejsce przyswajania witamin.

Zagadnienie witamin nie jest jeszcze tak trendy, jak w innych krajach, gdzie poświęca się mu więcej uwagi. Dowodem są popularne testy, polegające na badaniu ich zawartości, wzajemnych proporcji, na podstawie analizy włosów lub moczu. Jedno jest pewne, zamiast martwić się czy dostarczamy wraz dietą odpowiednią ilość składników witaminowych, warto wesprzeć dietą formułą multiwitaminową.
Ktoś, kiedyś śpiewał "Najwięcej witaminy maja polskie dziewczyny". Dzisiaj to już chyba za mało!!! 

zdj